Az ERP jelentése
Mit értünk az ERP rövidítés alatt?
Az ERP rövidítés jelentése: Enterprise Resource Planning
Az ERP (ERP system) egy angol betűszó, ami az Enterprise Resource Planning kifejezés rövidítése.
Magyarul Vállalati Erőforrás Tervezés lenne a szó szerinti fordítása, de általában vállalatirányítási rendszerként használjuk.
Az ERP rendszer fogalma, jelentése
Az ERP jelentése tulajdonképpen egy integrált üzleti folyamat kezelő szoftvert takar, amely optimális esetben a rögzített szervezeti adatok elérését valós időben teszi lehetővé. Az ERP software jellemzően több szervezeti egység tevékenységeire is kiterjed. Az ERP rendszer az egyes területeken keletkező adatok gyűjtését, tárolását, kezelését, feldolgozását és értelmezését teszi lehetővé összvállalati, vagy akár vállalatcsoporti szinteken is.
Az ERP rendszerben folyamatosan frissített és integrált képet kaphatunk a cég folyamatairól, amelyeket egy közös adatbázisban tárolódnak.
Ismerje meg a Maconomy vállalatirányítási rendszert!
Az ERP szoftver nyomon követi a szervezeti erőforrásokat, mint például a készpénz, készletek, alapanyagok és emberi erőforrások, illetve a kötelezettségeket, mint például a vevői megrendeléseket, alvállalkozói rendeléseket és a munkabér költségeket is.
Egy ERP rendszer a rögzített adatokat megosztja a szervezeti egységek között, megkönnyítve és felgyorsítva az információáramlást a belső és akár a külső szereplők között is.
Az ERP rendszerek piaca jelentős méretű és mára gyakorlatilag minden iparág és szegmens számára léteznek megoldások, függetlenül a vállalkozás vagy szervezet méretétől.
Gyakorlatilag az ERP jelentése és a vállalatirányítási rendszer fogalma megegyezik.
Az ERP kifejezés eredete
Először a Gartner Group használta az 1990-es években az ERP rövidítést, így különböztetve meg a kialakulóban levő fogalmat a korábbi Material Requirements Planning (MRP) és a Manufacturing Resource Planning (MRP II) rendszerektől.
Az ERP kifejezéssel próbálta a Gartner jelezni, hogy az anyagszükséglet és a gyártási folyamatokon túl további vállalati területeket is lefednek az újabb „Enterprise Resource Planning” szoftverek, például a pénzügy és a HR folyamatait is.
Ez volt az az időszak, amikor az újabb funkcionális területek kifejlesztésével párhuzamosan a korábban nagyméretű és gyártással foglalkozó vállalatok által használt MRP és MRP II megoldások mellett megjelentek olyan vállalatirányítási megoldások is, amelyek kisebb méretű és eltérő iparágakban működő cégek igényeit szolgálták ki.
Ilyenek például a kormányzati szervek, a nonprofit szervezetek és a szolgáltató cégek számára készült (például a Maconomy ERP rendszer) iparág-specifikus ERP rendszerek.
Az ERP rendszerek fejlődése
Az 1990-es években gyors fejlődés jellemezte az ERP szoftverek piacát. A 2000 év probléma és az euró bevezetése miatt számos szervezet döntött úgy, hogy lecseréli a korábbi elavult megoldásait egy új ERP rendszerre.
Az ERP rendszerek eleinte a vállalkozások háttér folyamataira koncentráltak és elsősorban a belső felhasználók számára voltak elérhetők.
A következő nagyobb változást az internet hozta az ERP szoftverek számára, amikor lehetővé vált, hogy az ERP system távolról és külső felhasználók számára is elérhető legyen folyamatosan. Ezzel megnyíltak az addig zárt, belső és csak helyben használható megoldások. Így távolról és az ügyfelek, beszállítók, partnerek számára is elérhetőek lettek a cégek által birtokolt információk.
Napjainkban az ERP rendszerek számos területen fejlődnek. Többek között a felhő alapú megoldások, a mobil eszközök bevonása, a kollaboráció támogatása, az üzleti intelligencia, az automatizált döntéshozatal és a külső rendszerek (például bank, adóhivatal, webshop, stb.) integrációja terén, így tulajdonképpen az ERP jelentése is folyamatosan változik, bővül.
Az ERP rendszerek előnyei
Az ERP szoftverek legjelentősebb előnye, hogy különálló, széttagolt, egyedi megoldások helyett egy egységes rendszerben kezeli a szervezet szinte összes folyamatát és egy adatbázisban tárolja a szervezet összes adatát.
Ennek eredményképpen az egyes szervezeti egységek együttműködése könnyebbé válik, illetve a döntéshozatal valós adatokon alapulhat.
Az ERP rendszerek használata a szervezet működését hatékonyabbá teszi a folyamatok nyomon követése révén.
Az ERP megoldásból kinyerhető adatok és információk révén a menedzsment megalapozott döntéseket tud hozni, időben.
Az ERP szoftver használatával a szervezet gyorsabban felismeri a változásokat, így hamarabb tud azokra reagálni.
Az ERP rendszerek segítségével a belső és külső kollaboráció egyszerűbb és hatékonyabb.
Ismerje meg a Maconomy ERP rendszert!
A Maconomy vállalatirányítási rendszer a szolgáltató és projekt alapú cégek integrált megoldása.
Fedezze fel a Maconomy ERP előnyeit!
Nem találja, amit keresett?
Kérdése van?
Küldje el üzenetét!